KeePass J2ME

KeePass J2ME

Bilmeyenler için biraz bahsedeyim, keepass platform bağımsız açık kaynak geliştirilen bir şifre yöneticisi. Yani tek bir şifre ile dilediğiniz kadar şifreyi yönetebiliyor ve bu programı her an yanınızda taşıyabiliyorsunuz ( Cep telefonu, laptop, vb.). Eğer benim gibi sizde 100 lerce üyeliği olan ve bunların herbiri için farklı ve güçlü şifreler kullanmayı tercih edenlerdenseniz, muhtemelen böyle bir programa ya ihtiyacınız vardır, yada hali hazırda kullanıyorsunuzdur. Keepass’ı ubuntu, windowsxp ve j2ME destekli telefonumda çok rahat kullanabiliyorum ve söylemem gerekirse, birçok platformda çalışabiliyor oluşu çok kullanışlı. Kendi bilgisayarınızdan uzak, farklı bir bilgisayarın başındaysanız ve içerisinde keepass’ın taşınabilir bir sürümünün olduğu usb stick yanınızda değilse son çare olarak cep telefonunuzda yüklü olan KeePass J2ME ye başvurabilirsiniz. (Programı buradan indirebilirsiniz) Hatta wi-fi destekli telefonunuzla üye olduğunuz sitelerden birini ziyaret ettiğinizde bu program sayesinde şifrelerinizi öğrenebilir ve üyeliğinizin bulunduğu siteye şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

    Kullanmış olanlar bilirler, program şifrelerinizi tek bir veritabanı dosyasında 256bit ile şifrelenmiş şekilde saklayabiliyor. Aynı dosyayı ubuntu, windows altında ve hatta cep telefonunuzda kullanabiliyorsunuz. Şimdi bazılarınız tüm şifreleri tek bir dosya altında tutuyor olmanın ne kadar güvenli olduğunu sorgulayabilir. Burada önemli olan veritabanı için oluşturmuş olduğunuz şifrenin ne kadar iyi olduğu. Tahmin edilemez ve çeşitli karakter kombinasyonları ile oluşturduğunuz tek şifre, güvenliğinizi maksimize edecektir. Aslında cep telefonu için olan KeePass J2ME kullanımı konusunda bilgi vermeden önce windows üzerindeki KeePass hakkında biraz açıklama yapmak fena olmazdı. Fakat dileyen bu program hakkında bilgiye google araştırmaları ile rahatça ulaşılabilir. Bizim işimiz şimdilik cep telefonları ile.    KeePass J2ME programının son sürümünü sourceforge.net sitesinden indirdikten sonra, indirmiş olduğunuz sıkıştırılmış dosyayı KeepassJ2ME-1_X_X benzeri bir klasöre açmalısınız. Burada X yerine sürüm numarasını yazabilirsiniz. Buradan sonra yapmanız gereken açmış olduğunuz sıkıştırılmış dosya içerisinden çıkan KeePassInstaller.bat dosyasını çalıştırmak ve daha sonra gelecek java gözat penceresinden kullanmak istediğiniz şifre veritabanının olduğu klasöre giderek bu veritabanını seçebilir ve işlemin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz. Bu işlem sonunda KeepassJ2ME-1_X_X klasöründe KeePassJ2ME-KDB.jar (Cep telefonu için kurulum dosyası) adlı bir dosyanın oluşması gerekli. Eğer bu dosya oluşturulamamış ise muhtemelen sisteminizde JDK 1.6.0 kurulu değildir. Fakat merak etmeyin, başka bir yol daha var. KeepassJ2ME-KDB.jar dosyasını 7-zip yardımı ile manuel olarakta oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederseniz hiç bir sorun yaşamadan kurulum dosyasını manuel olarak elde edebilirsiniz.

    Öncelikle daha önceden var olan şifre veritabanınızın (Database.kdb Adı herneyse) bir kopyasını KeePassJ2ME-1_X_X klasörüne atıyoruz. Sonrasında eğer hali hazırda kurulu değilse bilgisayarımıza 7-Zip programını kuruyoruz yada portable (taşınabilir) versiyonunu bilgisayarımızda herhangi bir klasöre indiriyoruz. Buradan 7-zip’i indirebilirsiniz. Ancak unutmayın aşağıdaki 2. komutu çalıştırabilmeniz için "C:\7-ZipPortable\App\7-zip\" yolu yerine siz 7-Zip.exe çalıştırılabilir dosyasının bulunduğu klasörün yolunu bu alana yazmalısınız. Yoksa 7-Zip programını çalıştıramaz ve KeePassJ2Me-KDB dosyasını oluşturamazsınız. Dos komut satırında aşağıda yazılanları uyguladığınız taktirde sizinde bir KeePassJ2ME-KDB.jar dosyanız olacak.

1. cd c:\KeePassJ2ME-1_X_X

Yukarıdaki komut ile daha önceden oluşturmuş olduğumuz
KeePassJ2ME-1_X_X klasörüne düşüyoruz.

2. "C:\7-ZipPortable\App\7-zip\7z" a -tzip -r -mx=9 KeePassJ2ME-KDB.jar meta-INF/MANIFEST.MF Database.kdb KeePassJ2ME.png org images/*.png

Yukarıdaki komut ile de 7zip programı üzerinden ihtiyacımız
olan dosyanın oluşmasını sağlıyoruz. Aslında burada yapılan
işlem sadece komut üzerinde belirttiğimiz dosyalar ile yeni
bir sıkıştırılmış jar paketi oluşturmak. Tabi bu paket
içerisine şifre veritabanımızı da dahil etmiş oluyoruz.
    Artık oluşturmuş olduğumuz jar dosyasını telefonumuza, bluetooth, usb vb. yardımı ile gönderebilir ve kurulumu gerçekleştirebiliriz. Kurulum sonrası programın kısayolu cep telefonunun menüsüne eklenecektir. Artık KeePass J2ME yi çalıştırıp, windows veya ubuntu üzerinde kullanıyor olduğunuz veritabanı şifresini, burada da kullanarak tüm şifrelerinize ulaşabilirsiniz. Ancak bu programın herhangi bir şekilde şifrelerinizi düzenleyebilmek gibi bir işlevi yok sadece, şifrelerinizi açık bir şekilde görebiliyor ve ihtiyacınız olduğunda kullanabiliyorsunuz.
    Yukarıda anlattıklarım dışında bir yöntemde KeePassJ2ME.jad ile telefona kurulumu gprs vb. yollar üzerinden gerçekleştirmek ve daha sonra programı çalıştırıp, keepassuploader programı yardımı ile http://www.sadecedownload.com sitesine upload ettiğiniz database dosyasını yine gprs üzerinden çekebilir ve şifrelerinizi yönetmeye başlayabilirsiniz. Ancak bu işlemi kişisel olarak tavsiye etmiyorum. Her ne kadar, geliştirici ekip şifre veritabanınızın indirildikten hemen sonra yada indirilmediği taktirde 10dk sonunda otomatik olarak silineceğini taahhüt etse de.

Film Ara, Film İzle

Etiketler

KeePass J2ME programının en son versiyonunu ve KeePass J2ME programına ait crack, serial, pachları bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra KeePass J2ME ait altyazı veya türkçe dublaj içerikleri, mp4 formatında ya da DVDRip halinde çekilmiş görüntülerini bulabilirsiniz. KeePass J2ME tam sürümdür ve sorunsuzca kurulabilmektedir. Dilerseniz KeePass J2ME türkçe yama (pach) ile türkçe olarakta kullanabilirsiniz. Hepsi bir yana KeePass J2ME'i hotfile, rapidshare, filesonic, uploading, fileserve, uploadstation, netload vb birçok download sitesine ait download linklerini bulabilirsiniz.

Yorumlar


Hiç yazılmış yorum bulunmamaktadır.

Yorum Ekle Lütfen site kuralları çerçevesinde yorumlarınızı ekleyiniz...


guvenlik2guvenlik0guvenlik3guvenlik2guvenlik0

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.