ASP Request.QueryString SEO veya ID Değerini Çekme

ASP QueryString genel olarak url'de ki bilgileri çekmemize yarayan bir uygulamadır.
QueryString'i istersek SEO(Search Engine Optimization) uygulamalarında istersen id değeri çekmede kullanabiliriz.
SEO uygulamalarında QueryString'i kullanabilmemiz için her klasör(Seo parçası) sonunda / olduğu için mantık olarak url'de ki tüm / alanları parçalayarak istediğimiz alanda kini çekerek bunu sql sorgumuzda kullanabiliriz.
Örnekle belirtmek gerekirsek;

URL = Request.QueryString 'url adresinin hepsini çekiyoruz
parcala = Split(URL, "/") 'Split ile çektiğimiz URLde ki tüm / bölmesini istiyoruz.

Evet yukarıda ki kodumuz ile artık / ile ayırt edilmiş tüm alanları çektir.
Bunu kullanırken parcala'nın sonunda parantezler içinde kaçıncı / çekeceksek onu belirterek kullanabiliriz.
Örneğin URL'miz http://www.sadecedownload.com/goster/40629-ASP-Request.QueryString.html olsun biz burda goster'i çekmek istiyorsak parcala(2) yazmamız lazım. Çünkü gösterden once 2 tane daha var (http://)
Bazen /'ın sonuncusunu almamız gerekebilir, fakat bazı uygulamalarımızda Split ile kestiğimiz alanlar tutarlı olmayabilir (yani birinde toplam 3 / olurken diğerinde 5 / olabilir). İşte bu şekilde olduğu zaman uzun toplamlarda hata vermemesi için Ubound(parcala) ile toplam / sayısını alarak. Bununla istersek;
sonuncu = Ubound(parcala)-1 eşleşmesi ile son / alabiliriz.

Yukarıda size Seo ile olan uygulamayı anlattım. Şimdi ise altta id vb. olanları anlatacağım.

QueryString ile url'den çektiğimiz örneğin bir id değerini şartlarla veya direk sql kodumuzda kullanabiliriz.
örneğin: URL'miz www.sadecedownload.com/indir.asp?id=40629 olsun. Biz burda id değerini alıp sql şartımızda kullanmak istiyorsak QueryString kullanmalıyız. İsterseniz bunu hem if şartı ile hemde sql kodumuzda belirtelim.

İlk olarak if şartı ile id değerimizin boş olup olmadığını sorgulayalım.

IF Request.QueryString("id") = "" Then
Response.Write("Hata!<br /> id değeri atamadan işlem yapamazsınız")
ELSE
sql rs = baglanti.ExeCute("Select * From tabloadi where id = "&Request.QueryString("id")&"")
IF Not rs.Eof Then
Response.Write("Üzgünüm sistemde bu id ile eşlesen içerik bulunamadı")
Else
'bu alana kodlarınızı veya sitede yansıtmak istediğiniz içeriği belirtiyorsunuz.

End IF ' sql kodumuzda ki if şartını bitiriyoruz.
End IF ' id boş mu dolumu sorgusunda ki if şartını bitiriyoruz.


Yukarıda kısaca ne yaptığımızı anlatmak gerekirsek;
ilk olarak if şartımız ile id değeri "" (boş) ise kullanıcıya hata uyarısı vermesini sağladık. Daha sonra Else ile eğer ki id değeri dolu ise işleme devam etmesini söyledik.
Bu işlemlerden sonra sql kodumuzla tabloya bağlandık ve id değerini eşleştirdik.
Fakat daha sonra if eof şartı ile tablo boş ise kullanıcıya boş sayfa görünmektense bunu bildirmemiz için hata mesajı yazdırdık ve else komutu ile tekrardan id değeri eşleşiyor ve içerik gösterebiliyorsak işleme devam edilebilmesini sağladık ve en son olarak end if'ler ile hem sql komutu hemde id değerlerinde açtığımız if'leri kapadık.

Yukarıda sizlere ASP Request.QueryString ile hem seo hemde normal şekilde nasıl verileri URL üzerinden çekebileceğinizi anlatmış bulunmaktayım. Kafanıza takılan soru olduğunda konu altına yorum atarak belirtebilirsiniz.

Film Ara, Film İzle
ASP Request.QueryString SEO veya ID Değerini Çekme programının en son versiyonunu ve ASP Request.QueryString SEO veya ID Değerini Çekme programına ait crack, serial, pachları bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra ASP Request.QueryString SEO veya ID Değerini Çekme ait altyazı veya türkçe dublaj içerikleri, mp4 formatında ya da DVDRip halinde çekilmiş görüntülerini bulabilirsiniz. ASP Request.QueryString SEO veya ID Değerini Çekme tam sürümdür ve sorunsuzca kurulabilmektedir. Dilerseniz ASP Request.QueryString SEO veya ID Değerini Çekme türkçe yama (pach) ile türkçe olarakta kullanabilirsiniz. Hepsi bir yana ASP Request.QueryString SEO veya ID Değerini Çekme'i hotfile, rapidshare, filesonic, uploading, fileserve, uploadstation, netload vb birçok download sitesine ait download linklerini bulabilirsiniz.

Yorumlar


Hiç yazılmış yorum bulunmamaktadır.

Yorum Ekle Lütfen site kuralları çerçevesinde yorumlarınızı ekleyiniz...UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.